Budynek szkoły | Strona Arkony

Budynek szkoły

„Arkona”- w budynku pełnym tajemnic

Z ulicy niepozorna bryła zabytkowej szkoły, w środku  robi ogromne wrażenie. Wrażenie ciepła i niepowtarzalnego klimatu, jakże innego od wielu  innych szkół. Niektórzy przyrównują nas do tradycyjnych szkół angielskich, inni do włoskich.

Budowę pod koniec XIXw. rozpoczął Hrabia Donnesmark dla dzieci  chłopów rolnych  bańgowskiego folwarku. Od 1896 roku w szkole nauczano w języku niemieckim, po III-cim Sląskim Powstaniu w języku polskim, w czasie okupacji w języku niemieckim po drugiej wojnie w języku polskim. Ciekawą historię szkoły pisała pełna zawirowań  historia Górnego Sląska. Przez cały czas mimo wielu historycznych zakrętów budynek zawsze był szkołą. W latach 1980-1990  w Siemianowicach  zbudowano kilka nowoczesnych pawilonowych szkół, tym samym budynki starych przeznaczano na inne cele lub wyburzano. Wówczas  entuzjaści, miłośnicy tej ziemi i jej bogatej kultury podjęli się zachować ducha i tradycję  starej szkoły i tak powstała „ Arkona”.

Ciekawa, typowa dla tego okresu architektura budynku z klinkierowej wypalanej cegły i wielospadowego charakterystycznego dachu mieści 12 sal lekcyjnych, wykładowych i laboratoryjnych. Każde pomieszczenie  to inny „klimat”, inny sali rycerskiej , sali tradycji, laboratorium fizycznego, chemicznego, biologicznego czy języków obcych, inny biblioteki lub nauk humanistycznych, jeszcze inny do realizacji sztuki ceramicznej, plastycznej lub muzycznej.

Liczne zakamarki od pięknego poddasza o starej belkowej konstrukcji po piwnice z zabytkowymi sklepieniami tworzą lubianą przez dzieci w różnym wieku niepowtarzalną tajemniczą atmosferę.

Odwiedzający nas każdego roku nauczyciele i młodzież z wielu krajów Europy i Swiata stwierdzają że trudno u nich w ojczystym kraju o taką szkołę , taki ogród  i z takim  niepowtarzalnym duchem.