Edukacja domowa | Strona Arkony

Edukacja domowa

Od września 2015 roku „ Arkona” włączona w system kształcenia domowego dzieci   „Zagranicznej Polonii”

 

            W ostatnim dziesięcioleciu - ponad 3 miliony Polaków ,często z całymi rodzinami wyemigrowało do wielu krajów świata ,  szczególnie  w Europie. Sporo rodziców przebywających na obczyźnie wkłada ogromny wysiłek, aby ich dzieci uzyskiwały pełne polskie wykształcenie: na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, uczestniczyły  razem z polskimi dziećmi w egzaminach po szkole podstawowej, egzaminie gimnazjalnym i maturalnym. Mając na uwadze, żywy kontakt z Ojczyzną, językiem ojczystym, umożliwiając w przyszłości  studia na polskich uczelniach, międzynarodową działalność gospodarczą, w końcu powrót do Kraju.

            Dzieci poza granicami Kraju, których rodzice zobowiązali się do czynnego i ambitnego uczestniczenia w projekcie – przerabiają wspólnie, dzień po dniu w oparciu o obowiązujące w polskiej oświacie podstawy programowe -materiał nauczania w oparciu o obowiązujące w naszym kraju podręczniki, a nade wszystko poprzez codzienne kontakty, dzięki najnowocześniejszej technologii internetowej z wyspecjalizowanymi w „ centrach”  nauczycielami z każdego przedmiotu. W tej formie, o określonej godzinie na ekranie monitora, prowadzone są na żywo konsultacje, sprawdzanie opanowania przerobionego materiału nauczania, rozwiązuje testy, proponuje pogadanki, polskie lektury i  filmy, zadaje prace domowe.

            „Arkona” od nowego roku szkolnego we wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum będzie prowadziła w tej formie z różnych krajów ponad 50 –ciu uczniów. Będą to dzieci z Irlandii, Anglii, Norwegii, Szwecji, Holandii, Włoch, Niemiec, Kuwejtu itp. Chcielibyśmy aby nasi uczniowie „ stacjonarni „ w przyszłości nawiązali poprzez internet przyjacielskie kontakty, wymieniali się wiedzą , pomagali  w doskonaleniu języka polskiego, trzymali „kciuki” w trakcie odbywających się dla nich w naszej szkole  rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, po szkole podstawowej lub gimnazjalnych, oraz uczestniczyli w zabawie w trakcie wspólnych wyjazdów na narty, wycieczki lub obozy zimowe i letnie , oni też będą „Arkoniakami”.

            Podczas egzaminów klasyfikacyjnych Uczniowie i  ich Rodzice byli zadowoleni  z naszej gościnności i zachwyceni szkołą i otoczeniem. Dzieci, a także starsi kilka godzin po egzaminach korzystali z uroków ogrodu, basenu, balii i nadzwyczajnej naszej kuchni. W niedzielę dodatkowo u Pana Andrzeja na żaglach na Przeczycach. Wszyscy liczą na owocną współpracę.

            Do zobaczenia w nowym roku szkolnym na Skajpie